Otelauta-aihio kitaralle - afrikkalainen eebenpuu luokka B - n.530x75x9mm
Main Page > Luthier supplies > Soitinpuut
Otelauta-aihio kitaralle - afrikkalainen eebenpuu luokka B - n.530x75x9mm
Koko n. 530 x 75 x 9 mm. Laatuluokka B. B luokassa vaaleampia sävyjä on nähtävillä, pinta on "eläväisempi" kuin AAA.
Yleiskatsaus B Afrikkalainen eebenpuu sormilauta sähkökitara:
Eebenpuu on erittäin arvostettu puu, jota käytetään yleisesti kitaran otelautoihin. Se tunnetaan poikkeuksellisesta kovuudestaan, kestävyydestään ja sileästä tekstuuristaan, mikä tekee siitä ihanteellisen valinnan kitaristeille. Yksi eebenpuun pääeduista on sen kyky kestää jatkuvaa jännitettä ja usein toistuvaa soittoa, varmistaen että sormilauta pysyy vakiona ja luotettavana ajan myötä.
Lisäksi eebenpuulla on tiheä syyrakenne, joka edistää sen erinomaisia soinnillisia ominaisuuksia. Se tuottaa kirkkaan ja artikuloivan äänen, parantaen soitetun kitaran sävelten selkeyttä ja kestoa. Lisäksi eebenpuun tumma ja rikas väri lisää soittimen esteettistä viehätysvoimaa, antaen sille tyylikkään ja elegantin ilmeen.
Kaiken kaikkiaan eebenpuu on erittäin arvostettu kitaranvalmistusteollisuudessa sen lujuuden, soinnillisten ominaisuuksien ja visuaalisen viehätysvoiman vuoksi, tehden siitä suositun valinnan kitaran otelautoihin.
Eebenpuun luokitus:
Luokassa B olevissa eebenpuun kappaleissa löytyy usein tangentiaalisesti leikattuja paloja, joissa on selvästi havaittavissa olevia värimuutoksia, joskus keltaisen sävyisiä alueita. Tähän luokkaan kuuluu myös otelautoja, joissa on pieniä terveitä oksankohtia tai joitakin muita vikoja.
Ominaisuudet:
- Mitat: 530x75x9 mm
- Botaninen nimi: Diospyros crassiflora Hiern
- Alkuperä: Kamerun
- Tiheys: 1000-1275 Kg/m3